Zgłaszanie naruszeń
W Banku Spółdzielczym w Legionowie obowiązuje Procedura zgłaszania naruszeń prawa oraz obowiązujących w Banku procedur i standardów etycznych
Podstawy prawne
- Ustawa z 29.08.1997 r. Prawo bankowe,
- Ustawa z 01.03.2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
- Ustawa z 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów,
- Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 08.06.2021 r. w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej oraz polityki wynagrodzeń w bankach.
Sygnalista
W Banku, za sygnalistów uznaje się osoby fizyczne, które zgłaszają lub ujawniają publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym m.in.:
- pracowników i byłych pracowników,
- pracowników tymczasowych,
- osoby świadczące na rzecz Banku pracę na innej podstawie niż stosunek pracy,
- przedsiębiorców, prokurentów, akcjonariuszy lub wspólników,
- członków organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej,
- osoby świadczące pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy Banku,
- stażystów, wolontariuszy, praktykantów,
- kandydatów do pracy, o ile zgłaszają informację o naruszeniu w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy z Bankiem lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy.
Kanały zgłaszania naruszeń w Banku Spółdzielczym w Legionowie
- skrzynka e-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , na którą wiadomość można przesłać z dowolnego adresu e-mail, - poczta tradycyjna wysłana na adres: Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Legionowie, ul. Rynek 4, 05-120 Legionowo,
- poczta tradycyjna wysłana na adres: Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego w Legionowie, ul. Rynek 4, 05-120 Legionowo - gdy zgłoszenie dotyczy Członka Zarządu Banku,
- skrzynka e-mail Prezesa Zarządu – gdy zgłoszenie dotyczy pracownika zespołu zgodności,
- rozmowa ze Stanowiskiem ds. zgodności, z której sporządza się protokół.
Sygnalista otrzyma informację zwrotną, o ile poda adres do kontaktu. Adres do kontaktu jest warunkiem otrzymania informacji bez względu na to, czy sygnalista jest anonimowy, czy ujawni swoją tożsamość.
Ochrona sygnalisty
- Ochroną przed działaniami odwetowymi objęci są sygnaliści, osoby powiązane z sygnalistą oraz osoby pomagające w dokonaniu zgłoszenia.
- Działanie odwetowe - bezpośrednie lub pośrednie działanie lub zaniechanie w kontekście związanym z pracą, które jest spowodowane zgłoszeniem lub ujawnieniem publicznym i które narusza lub może naruszyć prawa sygnalisty lub wyrządza lub może wyrządzić nieuzasadnioną szkodę sygnaliście, w tym bezpodstawne inicjowanie postępowań przeciwko sygnaliście.
- Osoba powiązana z sygnalistą – osoba fizyczna, która może doświadczyć działań odwetowych, w tym współpracownik lub osoba najbliższa sygnalisty; osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
- Osoba pomagająca w dokonaniu zgłoszenia – osoba fizyczna, która pomaga sygnaliście w zgłoszeniu lub ujawnieniu publicznym w kontekście związanym z pracą i której pomoc nie powinna zostać ujawniona.
Zgłoszenia zewnętrzne
- Sygnalista, zgodnie z przepisami ustawy z 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów, będzie mógł dokonać zgłoszenia zewnętrznego bez uprzedniego zgłoszenia wewnętrznego.
- Zgłoszenie zewnętrzne będzie przyjmowane przez właściwe organy publiczne na zasadach określonych w ustawie z 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów oraz procedurach tych organów dotyczących przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych, która powinna określać w szczególności tryb postępowania z informacjami o naruszeniach prawa zgłoszonymi anonimowo.